Petek Temizliği

Kayseri Petek Temizliği

Petek Temizliği Neden Gerekli ?

Hareketli su aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Kombi kalorifer tesisatlarındaki su, temas ettiği yüzeylerden (radyatörler, vanalar, parçalar, contalar) aşındırarak kopardığı parçacıkları (pas, çamur vs.) bünyesine kattıkça daha aşındırıcı olur.Dolayısıyla gün geçtikçe paslanma ve çamurlaşma artarak devam ederken, malzeme sorunları da farklı boyutlara ulaşır.


Su damlatmalar, kombide arızalar, pompa blokajları, kombi ve tesisatta sesli çalışma gibi. Bir de suyun yapısında bulunan kireç tesisattaki suyun hızlı ısınıp soğumasından dolayı ayrışınca tesisattaki problemler daha da büyür. Filtrelerin tıkanmasına sebep olur.


Tesisatta tıkanıklıklar buna bağlı olarak sirkülasyonun zayıflamasıyla bazı radyatörlere peteklere ısı ulaşamazken bazı radyatörler az ısınır.Bazılarının yarısı sıcak, yarısı soğuk olur. Kirecin radyatör yüzeyinde oluşturduğu tabaka izolasyon etkisi göstererek ısı transferini azaltır.


Tüm bunlar hem konforu hem de ısınma maliyetlerini olumsuz etkiler.


Petek Temizliği Bakım ve Koruma Nasıl Yapılmalıdır?

RADYATÖRLERİ TEK TEK SÖKEREK SU İLE YIKAMAK ÇÖZÜM DEĞİL!

Çünkü;
Bu işlemle sadece tesisattaki bulanık su atılır bir de yeni su basılırsa görüntü olarak tamamdır ama işlevsel olarak etkisizdir.Bu işlemle yüzeylerdeki kireç çözülmez pas ve çamur tortuları sökülemez. Sadece radyatörler su ile yıkanmış olur temizlenmiş olmaz.Ayrıca tesisattaki suyun sürekli yenilenmesi de tesisat için faydalı değildir. Çünkü su, içinde belirli oranda kireç barındırır ve ısınıp soğumayla kireci bırakır. Dolayısıyla her su ilavesi kireç ilavesi anlamına gelir. Üstelik radyatörlerin yerinden sökülüp takılması hem zaman alır hem de çalışılan mahallin kirlenmesine neden olur. Sökülüp takılan radyatörler zamanla damlamalara ve su kaçaklarına neden olur.Yapılan işlemin işlevsiz olduğu da düşünülürse bu işlemi gereksiz maliyet ve zaman kaybı olarak değerlendirebiliriz.Tesisata kimyasal dökerek kombinin sirkülasyon pompası ile kimyasalın peteklerde dolaştırıldıktan sonra suyun boşaltılıp tekrar su basılması?

ÇÖZÜM DEĞİL!
Çünkü;

Öncelikle doğru kimyasalın doğru şekilde kullanılması gereklidir. Kullanılan kimyasal doğru kimyasal bile olsa sirkülasyon pompası ile petek temizliği tam sonuç vermez. Çünkü sirkülasyon pompasının çalışma prensibi sirkülasyon ve basınç üzerine dayalıdır jet pompanın çalışma prensibi ise düşük basınçta hızlı sirkülasyon ilkesine dayalıdır. Sirkülasyon pompası basınçla tortu ve çamuru sökemeyecek aksine basınç altında çalıştığından dolayı tortu ve çamuru dahada sıkıştırarak sertleştirerek yüzeylere iyice yapıştıracaktır.


PETEK TEMİZLİĞİ’NDE DOĞRU ÇÖZÜM:

Kayseri Petek Temizliği

Tesisatın Schnell cihazı kullanılarak kimyasallarla temizlendikten sonra yine bir

nötrelize kimyasalla koruma altına alınarak paslanmanın ve çamurlanmanın önlenmesi. Çünkü Schnell cihazı kalorifer tesisatına uygun tasarlanmış bir pompadır. Schnell en önemli özelliği uygulanan yüzeylerde basınç değil süpürme etkisi oluşturmasıdır. SChnell ile basılan su basınçlı değil jet gibi hızlıdır ve akışta türbülanslıdır.Yüzeylerden çok hızlı geçerken kullanılan kimyasalında yardımıyla yüzeyi her süpürmesinde yüzeydeki kireç yada çamur katmanını incelterek Schnell filtre tankında biriktirir. Daha sonra işlem bittikten sonra tesisattaki su boşaltılır ve yeni su basılır.Ancak yeni su da tesisata kireç bırakacak, paslanmaya neden olacak aşınmalar olacaktır. Bunları engellemenin yolu da Nötrelize kimyasaldadır.Kullanılacak olan kimyasalla tesisatınız koruma altına alınmış olacaktır.Petek temizliği sonrasında eviniz daha iyi ısınacak ve tasarruf sağlayacaktır. Özetle petek temizliği yapmak kombide meydana gelecek arızaları engeller. Petek temizliği ile ayrıca doğalgaz tasarrufu ve verimi artırılır.

Kayseri Petek Temizliği